2020-08-09, sekmadienis, 08:43.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:45, leidžiasi 21:01, dienos ilgumas 15:16.

Žaliuojantys Izraelio smėlynai

2017-08-30, paskelbė agroexpresas .lt
Žaliuojantys Izraelio smėlynai

Ne vienos šalies prekybos centruose prekiaujama baklažanais, cukinijomis, bulvėmis, morkomis, svogūnais, vynuogėmis, apelsinais – daržovėmis ir vaisiais, išaugintais Negevo dykumos smėlynuose. Dauguma plantacijų ir šiltnamių išmėtyti Izraelio pasienio su Jordanija zonoje, kurioje praktiškai nebūna lietaus. Per metus čia iškrenta mažiau nei 50 mm kritulių, palyginimui, centrinėje Rusijos dalyje – 800 mm.    

 

Čia nėra juodžemio, upių, ežerų. Tvyro vien tik nuolatiniai dulkių debesys ir alinantis karštis, net pavėsyje siekiantis +50 laipsnių. Tačiau būtent čia auginama gausybė vaisių ir daržovių. Dešimt čia įsikūrusių kibucų (fermerių ūkių) tenkina aštuonių milijonų Izraelio gyventojų poreikius bei užsiima eksportu į Rusiją ir Ukrainą. Įdomu pastebėti, kad kibucai įsikūrę Jordanijos žemėje, o priklauso Izraeliui. Mat po 1994 metų taikos sutarties iš Izraelio jurisdikcijos perėjo į Jordanijos jurisdikciją. Tačiau buvo sutarta, kad kibucai ir toliau bus laikomi Izraelio nuosavybe. 

 

Pakelėse įrengti įspėjimai, kad pasukti į šalikelę negalima, nes joje gausu įkastų minų.

 

 Pravažiuojant Izraelio Jordanijos pasienio postą, nematyti nė vieno žmogaus.

 

Plantacijos smėlyje. Sunku net suvokti, kaip čia auga palmės.

 

Plantacijose dirba atvykėliai iš Tailando ir Filipinų, nes izraeliečiai nesutinka dirbti už mažą atlyginimą. Už darbą karštoje ir dulkėtoje dykumoje mokama 1220 dolerių mėnesinė alga.

 

80% išaugintos žemės ūkio produkcijos iškeliauja į Rusiją.

 

Tinklas dengia pasėlius nuo saulės ir dulkių.

 

Auga čia net vynuogės.

 

Vanduo atvestas tiesiai į lysves. Be vandens čia niekas neauga.

 

Pastatyta užtvanka surenka iš kalnų atitenkančius vandens srautus, kurie panaudojami drėkinimui.

 

 

Hatzevos kubica įsikūrusi Negyvosios jūros pietinėje dalyje šalia trasos Nr.90 vedančios į Eilatą. Turistams kubicoje įrengti atskiri nameliai. Pernelyg didelės prabangos čia nėra, bet būtiniausios sąlygos gyvenimui sukurtos. Yra visa reikalinga buitinė technika. Maisto produktus galima nusipirkti vietiniame prekybos centre.  Visas kaimas užsodintas palmėmis, kurios ne tik augina iš seno vertinamus finikus, bet ir saugo kaimiečius nuo karščio. Kovo mėnesį temperatūra pavėsyje siekia +28 laipsnius pagal Celsijų, o vasarą padidėja dar 12-15 laipsnių. Kubicoje gyvena 280 šeimų – pagrinde išeiviai iš Lenkijos, Rumunijos, JAV. Čia visi kuo nors užsiima. Vieni augina daržoves ir vaisius, kiti juos perdirva vietiniame ceche, treti gamina platikines dėžes, ketvirti klijuoja kartonines dėžes, penkti surenka baldus, šešti remontuoja žemės ūkio techniką.  Maždaug 200 atvykėlių iš Tailando ir tiek pat Izraelio piliečių, kasryt atvažiuojančių iš šalia esančio miesto, triūsia laukuose ir šiltnamiuose, vaisių ir daržovių perdirbimo gamykloje. Kaimelyje yra poliklinika ir paštas. Vaikai kasryt autobusu vežami į mokyklą. 

 

Hatzevos kubicos nuotraukas žiūrėkite žemiau. 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai