2020-08-09, sekmadienis, 08:08.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:45, leidžiasi 21:01, dienos ilgumas 15:16.

Tai, kas užmuša bites, užmuša ir fermerius?

2017-08-18, paskelbė agroexpresas .lt
 Tai, kas užmuša bites, užmuša ir fermerius?

Kai Ginnie Peters vyras nusižudė po netikėto psichikos sutrikimo, ji pasakė: „ Pažiūrėkite, ką daro tie chemikalai, kuriuos fermeriai naudoja kenkėjų naikinimui. Jie griauna žmonių nervų sistemą“. Moteris buvo teisi. Nereikia net sakyti, šiuolaikinis žemės ūkis radikaliai skiriasi nuo 1950 metų žemės ūkio. Šiandien fermeris privalo turėti daug ekspertui reikalingų žinių ir būti atsparus stresams. O juk dauguma jų negauna didelių pelnų. Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) ilgai neigė, kad darbas su pesticidais išbalansuoja nervų sistemą ir dažnu atveju išprovokuoja savižudybes. Tačiau pačios agentūros ne vieną dešimtmetį atliekamų tyrimų rezultatai kalba būtent Ginnie Peters žodžiais.

 

Epidemiologė ir Kolorado valstijos universiteto psichologijos profesorė Lorann Stallones sako, kad daug fermerių palieka savo verslą, nes susiduria su psichikos sutrikimais. Tai patvirtinta faktais.

 

Scientific American neseniai rašė, kad kai kurie tyrimai rodo, jog laukų purškimui naudojami chemikalai gali paveikti žmogaus smegenų veiklą. Beje, Ginnie Peters ir jos vyras kartu su dar 89000 Ajovos ir Šiaurės Karolinos fermerių bei žemės ūkio darbininkų, kontaktavusių su pesticidais, dalyvavo tyrime, kurį organizavo Nacionalinis ekologinės medicinos institutas (National Institute of Environmental Health Sciences).

 

Epidemiologė Freya Kamel ir jos kolegos tyrė 19000 žmonių. Tie, kurie dirbo su dviejų klasių ir septynių poklasių pesticidais, buvo labiau linkę į depresiją. Pavyzdžiui, dirbusieji su chloro insekticidais  turėjo 90%tikimybę susirgti depresija, o su fumigantais – 80%.

 

Žurnalo “Environmental Health Perspectives” (Ekologinės medicines perspektyvos) autoriai pastebi: “Mūsų tyrimai patvirtina ryšį tarp depresijos ir darbo su pesticidais”. Žurnalas skatina pratęsti kai kurių specifinių pesticidų poveikį gyvūnams ir žmonėms.

 

Deja, kol kas neatsirado nė vieno drąsuolio, kuris būtų aiškiai pasakęs – taip, įrodyta. O juk bandymai su pelėmis ne kartą patvirtino, kad pesticidai sukelia psichinius susirgimus. Bandymai užfiksavo pelių galvos smegenų ląstelių pakitimus, neurotransmiterių ir apsauginių ląstelių sutrikimus. Praėjusiais metais paaiškėjo, kad Prancūzijos fermeriai du kartus dažniau gydosi nuo deprasijos nei tie, kurie neturi kontaktų su pesticidais. Taigi tai ne šiaip rizikos ar kaip mėgsta teigti chemijos kompanijos “pretenzijos ar nepagrįsti kaltinimai”. Tai rimti faktai, rodantys, kad net nedidelis chemikalų nuolatinis poveikis, po kelių metų gali išprovokuoti psichinius susirgimus. Itin pavojingos didelės, nors ir trumpalaikės cheminių medžiagų dozės.Jos du kartus padidina pavojų susirgti depresija. Ajovoje ir Kolorade šis pavojus padidėja iki 2,5 karto. 

 

Neurologė Kalifornijos universiteto profesorė Beate Ritz konstatuoja, kad Kalifornijos fermeriai, turėję kontaktų su pesticidais, veikiausiai susirgs Parkinsono liga. Brazilijos fermeriams gresia savižudybių banga. Pasaulinė prekybos organizacija apklausė 9800 Kinijos fermerių Zhejiang provincijoje ir nustatė, kad tie, kurie pesticidus saugo namuose, du kartus dažniau susimąsto apie savižudybę.

 

Kai kurie pesticidai, skatinantys depresiją ir savižudybes, iš vis neturėtų būti gaminami. Chemijos pramonės gigantai Monsanto, Bayer Cropscience ir Syngenta teigia, kad jų produktai dėl šių susirgimų nebuvo testuojami, tad nuo tolimesnių komentarų jos susilaiko. Nebuvo testuojamas ir naujas pesticidas neonikotinoidas, kuris prisidėjo prie masinio bičių išmirimo pasaulyje.

 

Ginnie Peters vyras naudojo būtent neonikotinoidą ir organinius fosforo junginius.

 

Kazimieras Šatas

Contact form

Šios dienos vardadieniai