2020-07-16, ketvirtadienis, 06:47.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:04, leidžiasi 21:42, dienos ilgumas 16:38.

Spygliuotos vielos išradimas iš esmės pakeitė fermerių gyvenimą

2018-05-27, paskelbė agroexpresas .lt
Spygliuotos vielos išradimas iš esmės pakeitė fermerių gyvenimą

Spygliuotos vielos išradimas ir masinė jos gamyba stipriai prisidėjo prie gyvulininkystės raidos. Ilinojaus valstijos (JAV) fermeris Henry Rose 1873 metų spalio 27 dieną užpatentavo spygliuotos vielos, kuri iš esmės nesikeičia iki šių dienų, išradimą.

 

Spygliuotos vielos išradimas tapo itin reikšmingas išradimas, padedantis įrengti ganėtinai patikimus užtvarus galvijams. Be to šios tvoros buvo pakankamai pigios.

 

Pirmasis spygliuotos vielos „prototipas“ buvo medinė tvora, prismaigstyta iš abiejų pusių aštriais strypais ir vinimis. Toks įrenginys turėjo padėti suvaldyti gyvulių bandas ir jis iš dalies pasiteisimo, tačiau reikalavo patobulinimo.

 

Spygliuotos vielos tinklas labai greitai paplito tarp šalies fermerių ir netruko išplisti į kitas šalis. Jos išradimas Laukiniuose Vakaruose prilyginamas revolverio, telegrafo ar lokomotyvo išradimui.

 

Verta pažymėti, kad ne visi spygliuotą vielą sutiko palankiai, daugelis protestavo prieš jos naudojimą, teigė, kad ji žaloja gyvulius ir žmones, ir netgi vadino ją „velnio viela“. Gyvulių augintojai ir piemenys baiminosi, kad liks be darbo ir neteks pajamų šaltinio. Net buvo prasidėję masiniai neramumai, kurių metu buvo sugadinta daug turto ir netgi sužalota žmonių. Iki spygliuotos vielos tvoros išradimo Laukiniuose Vakaruose galvijus buvo galima ganyti laisvai, žemės buvo daug ir ji niekaip nebuvo sužymėta, o atsiradus spygliuotos vielos tinklui naujakuriai ėmė tverti savo žemes, taip ribodami laisvą judėjimą. Galimą sakyti, kad spygliuotą viela išties piemenis paliko be darbo.

 

Vielos populiarumas labai išaugo ir nuo jos išradimo iki 1899 metų gamybos patentus jau turėjo 150 kompanijų. Tokias tvoras tverti buvo gana paprasta ir per trumpą laiką buvo galima aptverti didžiulius plotus. Poreikis buvo labai didelis, tad šio produkto gamyba atnešdavo greitą ir didelį pelną. Netrukus buvo sukurta spygliuotos vielos gaminimo mašina, kuri dar labiau atpigino gamybą ir padarė ją prieinamą dar didesniam ratui vartotojų. Spygliuotą vielą užpatentavęs amerikietis mirė būdamas vienas turtingiausių šalies žmonių.

 

Nors spygliuota vėlai buvo sukurta naudoti gyvulių aptvėrimui, tačiau netrukus šis gaminys buvo pritaikytas ir karyboje. Pirmą kartą „velnio viela“ buvo panaudota Ispanų – Britų kare 1898 metais, kai ginantis San Diego mieste ispanai spygliuotą vielą panaudojo kaip apsauginius užtvarus. Esminis ir labai platus spygliuotos vielos panaudojimas buvo 1-ame pasauliniame kare. Ji dažniausiai buvo ištiesiama prieš apkasus ir paliekami nedideli koridoriai, pro kuriuos einančius priešininkus gynybą pasitikdavo kulkosvaidžių ugnimi. Tokios užtvaros buvo praktiškai neįmanomą įveikti, dažnai ji buvo konstruojama keliomis eilėmis. Artilerija taip pat nepadarydavo tvorai didelės žalos, o pažeistos dalys greitai buvo pakeičiamos kitomis. Spygliuotos vielos reikšmingumas kare sumažėjo tada, kai buvo išrastas tankas. Jis buvo pajėgus įveikti tokias užkardas, tuo pačiu praskindamas kelią pėstininkams.

 

agroexpreso inf.

 

SKAITYKITE

 

 

60 rankdarbių svetainių, kurių jūs galbūt nežinojote

Tai, kas užmuša bites, užmuša ir fermerius?

Didžioji Britanija: kaimo bendruomenių verslas – bendruomenių gyvenimo kokybės užtikrinimo garantas

Fermeris privalo uždirbti ne mažiau už advokatą

Meilė, kuri stipresnė už mirtį

Vokietijoje fermeriams išleido erotinį kalendorių

Karvių kovos Šveicarijoje

Idealus žemės ūkio kooperatyvas Ispanijoje ar socialistinė utopija?

Fermeris, kuris gyvena ant stogo

Šaldytuvas, kuris veikia be elektros

Britanijos fermeris nudažė avis, kad apsaugotų nuo vagių

„Atvirų durų“ sekmadieniai Didžiosios Britanijos fermerių ūkiuose

Žaliuojantys Izraelio smėlynai

Mozaika iš kiaušinio lukšto

Zhongdong kaimas įsikūręs natūraliame urve

Vaiduokliai gaivina nustekentas JAV fermas

Didžiausios pasaulyje skulptūros, simbolizuojančios ūkinę žmogaus veiklą

38 faktai apie Ukrainos žemės ūkį

Vienišiausias Japonijos gyventojas

Kaukazietiškas marketingas

Kombainų derbiai, arba kada ramus kaimo gyvenimas pavirsta įnirtinga kova

Zambijos ūkininkus remia „World Vision“

Contact form

Šios dienos vardadieniai