2020-08-09, sekmadienis, 08:38.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:45, leidžiasi 21:01, dienos ilgumas 15:16.

Pasaulinės investicijos į agrotechnologijas

2017-12-22, paskelbė agroexpresas .lt
Pasaulinės investicijos į agrotechnologijas

Nors į agrotechnologijas pastaruoju metu investicijos išaugo, bet liūto dalį gauna vos keli sektoriai. Investuotojai vis dar turi kai kurių abejonių, kurios stabdo naujų technologijų diegimą žemės ūkyje. 

 

1. Investicijos į agrotechnologijas lenkia visus lūkesčius, tačiau nepakankamos

 

2015 metais pasaulyje į agrotechnologijas investuota 4,6 mlrd. dolerių. Tai beveik du kartus daugiau nei 2014 metais. Palyginimui 2014 metais investicijos į naujas technologijas žemės ūkyje išaugo 166%, o 2015 metais – 92%. Toks spartus augimas praktiškai tuščioje vietoje investuotojams kelia klausimą: agrotechnologijos – muilo burbulas ar nauja verslo era?Taip, abejotinos rinkos fone prekyba maisto produktais internete auga ir didina konkurenciją agroversle. Tačiau augimą čia inspiruoja didelės investicijos, kurių trūksta kitiems sektoriams. Kituose sektoriuose tik kelios investicijos peržengė 50 mln. dol. slenkstį, o tikslinių fondų agrotechnologijoms vis dar nepakanka ir jie nedideli.  Yra ir kitas kelias, padedantis suprasti, gresia agrotechnologijų sektoriui ekonominis burbulas ar ne. 2015 metais žemės ūkiui teko 10% pasaulinio BVP, o tai sudarė 7,8 trilijonus dolerių. Investicijos į agrotechnologijas siekė tik 3,5% žemės ūkiorinkos dydžio. Sektoriui, kuris užima 10% pasaulinio BVP, tai mažoka. Galime skaičius palyginti su sveikatos apsauga, kuriai tenka 12%pasaulinio BVP. Investicijos į šį sektorių siekia 12%. Tai beveik tris kartus daugiau nei į agrotechnologijas.

 

2. Nors robotų ir dronų rinka auga, tačiau pasitikėjimo nekelia

 

Investicijos į robotus ir dronus 2014 metais išaugo du kartus, o 2015 metais – beveik keturis. Ir tai nieko stebinančio – jie turi didelį pelningumo potencialą. 2015 metais buvo svarstomas dronų efektyvumo žemės ūkyje klausimas. Pasaulyje 80% dronų naudojama tiksliosios žemdirbystės srityje. Dėl nepakankamos dronų technologinės pažangos kitų alternatyvų jų panaudojimui beveik nėra. Bene daugiausia pernai iš žemės ūkio robotų gamybos uždirbo kompanija Blue River Technologies– 17 mln. dolerių. Kompanijos sukurti robotai atlieka augalų skanavimo ir kultūrų vystymosi analizę. Pagrindiniai šios sferos investuotojai –  Syngenta Ventures,Monsanto Growth Ventures ir Pontifax Global Food.Tačiau kai kurie investuotojai sunerimę, kad robotų gaminimo kompanijos reikalauja pernelyg didelio finansavimo ir kad įrengimus lengva nukopijuoti.

 

3. Biopreparatai gali artimiausiu metu išstumti chemiją

 

Kompanijos, gaminančios biopreparatus – biopesticidus, biologines trąšas ir dirvožemio gerinimo priemones – 2015 metais sulaukė 168 mln. dol. investicijų. Didėjantis dėmesys biologiniams sprendimams pamažu gali žemės ūkį išvaduoti iš pavojingos gamtai chemijos. Į biopreparatų gamybą daugiausia investavo Bill & Melinda Gates FoundationSequoia Capital,Monsanto Growth Ventures ir  Syngenta Ventures. Tik sveikas dirvožemis gali sėkmingai pergyventi klimato kaitą. Ekologinių ūkių gausėjimas rodo, kad žemdirbiai ruošiasi artėjančioms permainoms. Kuo daugiau bus ekologinių ūkių, tuo biopreparatų sektorius bus pelningesnis investuotojams.

 

4. Populiarėja tikslioji žemdirbystė

 

Šis segmentas kasmet pritraukia vis daugiau investuotojų. Praėjusiais metais 84 kompanijos, dirbančios tiksliosios žemdirbystės srityje, sulaukė 661 mln. dol. Investicijų r sudarė 96 sutartis. Ir nors kompanijos sulaukė nemažai investicijų, išlieka duomenų integravimo ir standartizavimo problemos. Būtent dėl jų kai kurios kompanijos nesugebėjo pritraukti investicijų.

 

5. Nauji žaidėjai gali iš JAV atimti lyderio vaidmenį

 

JAV kompanijos praėjusiais metais gavo daugiau nei pusę visų pasaulio investicijų agrotechnologijų vystymui – 2,4 mlrd. dol. Tai reiškia, kad 58% visų sutarčių buvo sudaryta su šios šalies kompanijomis. Tuo tarpu 2014 metais šis rodiklis buvo žymiai didesnis – siekė beveik 90%. Išvada viena: naujų agrotechnologijų kūrimu užsiima vis daugiau šalių, o jį finansuoja vis daugiau privataus kapitalo.

 

Kazimieras Šatas

Contact form

Šios dienos vardadieniai