2020-01-22, trečiadienis, 18:38.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:24, leidžiasi 16:34, dienos ilgumas 8:10.

Kombainų derbiai, arba kada ramus kaimo gyvenimas pavirsta įnirtinga kova

2017-09-30, paskelbė agroexpresas .lt
Kombainų derbiai, arba kada ramus kaimo gyvenimas pavirsta įnirtinga kova

Pirmąkart kombainų derbis buvo suorganizuotas 1988 metais JAV, nedideliame Lind miestelyje, Vašingtono valstijoje. Nors miestelyje tegyveno 560 gyventojų, tačiau beveik visi jie buvo fermeriai. Kombainų derbio pradininkas vietos gyventojas Bilas Lumisas anksčiau pardavinėjo žemės ūkio techniką. O išėjęs į pensiją ėmė galvoti, kaip praskaidrinti čionykščių fermerių kasdienybę. Jo galvoje gimė mintis surengti kombainų derbį. Po pirmo kombainų derbio garsas apie neįprastą renginį netruko pasklisti po šalį. Prireikė kelių metų, kad kaimas pavirstų didžiausia kombainų derbių aikštele visoje Amerikoje.     

 

Dabar kombainų derbiai čia vyksta kasmet ir sutraukia po 8 tūkstančius žiūrovų, kurie pageidauja pamatyti, kaip žemės ūkio mašinos stengiasi sunaikinti viena kitą. Kombainų derbiai tapo savotiška mada ir todėl panašios varžybos organizuojamos Nebraskoje, Šiaurės Dakotoje, Vašingtone, Ilinojuje, Mičigane, Ogajuje.

 

Derbyje dalyvauja įprastiniai kombainai, kurie anksčiau nuimdavo derlių laukuose. Kad kombainas galėtų dalyvauti varžybose, reikia jį paversti saugiu, pakankamai tvirtu ir galingu. Todėl nuo jo pašalinami visi aštrūs išsikišimai, tvirtinamos silpnos vietos, variklis paverčiamas galingesniu, daroma saugesnė vairuotojo kabina, pjovimo agregatas perdirbamas į  taraną.  Reikia kelių mėnesių, kol kombainas paruošiamas varžyboms.

 

Paprastai derbyje dalyvauja 18 dalyvių. Pirmose kovose susigrūmia 6 kombainai. Po to varžosi dar dvi grupės po 6 kombainus. Kiekvienos grupės nugalėtojas patenka į finalą. Varžybos trunka iki trijų valandų. Kombainų kova grupėse tęsiasi 20 min. Prieš finalines varžybas vairuotojams suteikiamas laikas būtinam remontui. Trofėjus ir piniginius prizus gauna pirmas tris vietas užėmę dalyviai.Laimi tas, kuris sugeba varžovo kombainą taip sugadinti, kad šis nebegalėtų tęsti kovos – sudaužo vairuotojo kabiną ar taraną, prakiurdo padangas, nutraukia pavaros diržus. Varžybos gali pasibaigti ir lygiosiomis, jei kombainai vienas su kitu neišskiriamai „sulimpa“.

 

Varžybose naudojami seni kombainai. Kai kuriems būna jau po 50 metų. Prizinis varžybų fondas gali sudaryti 1000-10000 JAV dolerių. Jis niekaip nepadengia kombaino paruošimo varžyboms išlaidų. Todėl pagrindinis motyvas dalyvauti tokiose varžybose – gauti malonumą sau ir suteikti jį kitiems.

 

Kadangi kombainų derbiai organizuojami įvairiose JAV valstijose, tai ir reikalavimai jiems skiriasi. Pavyzdžiui, komplektacijos atžvilgiu: būna skirtingi reikalavimai pjaunamojo agregato gabaritams, padangoms, kuro bako padėčiai, kuro rūšiai. Kombainai pavadinami ryškų skambesį turinčiais vardais, iššaukiančiai nudažomi. Kartais meninis jų apipavidalinimas būna irgi vertinamas. Dauguma varžybų dalyvių – fermeriai. Tačiau pasigalinėti varžybose surizikuoja ir kitų profesijų atstovai. Norint dalyvauti varžybose, reikia turėti ne mažiau kaip aštuoniolika metų. Prieš varžybas kombainai patikrinami, ar atitinka saugumo ir kitus reikalavimus. Kiekvienas dalyvis į priešininko kombainą privalo atsitrenkti ne ilgiau kaip per tris minutes – antraip už delsimą jam gresia diskvalifikacija. Kombainas privalo turėti vėliavą, kurią vairuotojas ištraukia, jei toliau dėl gedimo nebegali tęsti kovos.

 

 

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai