2020-01-22, trečiadienis, 19:04.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:24, leidžiasi 16:34, dienos ilgumas 8:10.

Idealus žemės ūkio kooperatyvas Ispanijoje ar socialistinė utopija?

2017-08-22, paskelbė agroexpresas .lt
Idealus žemės ūkio kooperatyvas Ispanijoje ar socialistinė utopija?

Nedidelis Ispanijos miestelis Marinaleda neturi policijos, čia nėra nusikaltimų ir bedarbystės, nes visi miestelio gyventojai dirba vieninteliame žemės ūkio kooperatyve ir visi gauna vienodas pajamas. Pasakysite, utopija. Galbūt. Tačiau miestelio gyventojai patenkinti  savo antikapitalistine visuomene.

 

Miestelis įsikūręs vaizdingame Kampino slėnyje ir iš visų pusių yra supamas alyvuogių giraičių bei auksinių kviečių laukų. Miestelio meras   Juanas   Manuelis Sanchezas Gordillo tapo populiariu, kai krizės metu leido miestelio gyventojams iš prekybos tinklų nemokamai pasiimti būtiniausių maisto produktų – pieno, sviesto, grietinės, kruopų. Bejėgiams kasininkams ir administratoriams neliko nieko kito, kaip   spoksoti į  tuštėjančias prekybos centrų lentynas. Miestelio meras tada pasakė, kad į tai reikia žiūrėti ne kaip į atviro pobūdžio vagystes, o kaip į pilietinę nepaklusnumo akciją.

 

„Pas mus daug šeimų, kurios negali nusipirkti būtiniausių maisto   produktų, tuo tarpu turtuoliai tuo naudojasi. Tai XXI amžiaus gėda“, – kalbėjo Juanas Manuelis Sanchezas Gordillo.  

 

Meras   savo    mieste sukūrė mini valstybę, kur visi turi ką valgyti ir kitus būtinus daiktus. Vietiniai gyventojai su pasididžiavimu jį vadina Robinu Hudu. Ispanija dar  neatsigauna po ekonominės krizės. Šalyje daugybė tuščių namų, kuriuos iš savininkų už skolas atėmė bankai. Tačiau Marinaledos miestelyje situacija kitokia. Garsusis meras išleido potvarkį, kuriame sakoma, kad  kiekvienas norintis   gali nemokamai  pasistatyti sau  namą.

 

Statybinėmis   medžiagomis ir statybininkais aprūpins miestas. Tačiau tokių namų savininkams   reikės  išpildyti keletą sąlygų: namą jie galės parduoti tik merijai, o tie, kurie nuspręs jame gyventi, visą likusį laiką turės kasmet į merijos kasą įnešti po 15 tūkst. eurų. Tuo metu, kai Andalūzijos   regione  bedarbystė siekė 37% (jaunimo tarpe net 55%), miestelyjedirbo visi 2700 gyventojų. Dirbo vienoje vietoje – vietiniame žemės ūkio  kooperatyve. Kooperatyvo pelnas paskirstomas tarp jo narių vienodai. Vidutinis mėnesinis atlyginimas siekia 1200 eurų. Europos požiūriu tai nedidelis atlyginimas, tačiau turint omenyje, kad regione kas trečias žmogus neturi darbo, tai atrodo visiškai patraukliai. Ambicingas meras savo patirtį nori skleisti po visą pasaulį. Mero žodžiais, mums reikia peržiūrėti vartotojiškos  visuomenės   vertybes.

 

Kazimieras Šatas

 

 

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai