2020-08-09, sekmadienis, 08:04.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:45, leidžiasi 21:01, dienos ilgumas 15:16.

Didžioji Britanija: kaimo bendruomenių verslas – bendruomenių gyvenimo kokybės užtikrinimo garantas

2017-08-20, paskelbė agroexpresas .lt
 Didžioji Britanija: kaimo bendruomenių verslas – bendruomenių gyvenimo kokybės užtikrinimo garantas

Didžiojoje  Britanijoje 2010 metais buvo uždaryta 400 kaimo parduotuvių ir 1300 barų. Tačiau kaime gyvenantys žmonės nelinkę atsisakyti parduotuvių ir  gyvybiškai  svarbių paslaugų. Atsivėrusią šią verslo nišą ėmėsi užpildyti pačios kaimo bendruomenės. Stulbinantis dalykas: šiandien šalyje veikia 258 kaimo parduotuvės ir daugybė barų, kurie priklauso bendruomenėms. Kitaip sakant, kaime kuriamos parduotuvės čia gyvenančių lėšomis. Paprastai parduotuvė turi apie 125 pajininkus. Dažniausiai jose dirba savanoriai.

 

Bendruomenės parduotuvės įsikūrė buvusių parduotuvių patalpose,   kelios  bendruomenės pasistatė naujus pastatus, nemažai jų veikia bažnyčiose, kaimo salėse, baruose. Parduotuvėms reikmėms buvo pritaikytas   net nebenaudojamas viešas tualetas.

 

Vis dažniau bendruomenės stengiasi parduotuves atidaryti alaus baruose. Tokios parduotuvės turi mažiau pajininkų, įprastai  apie šimtą, o vadovauja joms barų savininkai arba profesionalūs vadybininkai. Prie alaus barų stengiasi prisišlieti paštas, bibliotekos ir kiti paslaugų teikėjai.Kaimo bendruomenių nuosavybė yra perspektyvus ir sėkmingas verslo modelis. Šis modelis veikia visų bendruomenės narių dėka ir turi ryškų demokratijos  pobūdį.   Bendruomenės įmonių tikslas toks pat kaip ir kitų įmonių – gauti pelną. O štai skirtumas esminis – gautas pelnas reinvestuojamas atgal į bendruomenę – energijos sistemų tobulinimą, būsto programas, kelių ir susisiekimo problemų sprendimą. Bendruomenės nariai gali įsigyti veikiančio verslo pajų už vieną svarą ar dvidešimt tūkstančių svarų, tačiau balsavimo metu vis tiek teturės vieną balsą.

 

Kaimo bendruomenių įmonių grožis slypi ne tiek konkrečių kaimo žmonių poreikių tenkinime, kiek puikioje idėjoje – verslą valdo ir jam vadovauja visa bendruomenė, o gautas pelnas sugrįžta atgal į bendruomenę.

 

Kazimieras Šatas

Contact form

Šios dienos vardadieniai